Kontynujemy prezentacje biogramów kandydatów na urząd prezydenta RP
Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 roku. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jedna z czołowych postaci III RP, zwycięzca wyborów prezydenckich z 2010 roku. W 2015 roku ponownie kandydat na najwyższy urząd w państwie.
Już w latach licealnych, Bronisław Komorowski rozpoczął działalność opozycyjną. Przez lata związany był także z harcerstwem, działał m.in. w szczepie im. Batalionu "Parasol" w hufcu Mokotów. W 1980 roku wstąpił do NZSS "Solidarność", stając się jednym z liderów antykomunistycznego oporu. Należał także do opozycyjnego Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz do Klubów Służby Niepodległości. W czasie stanu wojennego był internowany.
W wolnej Polsce, Bronisław Komorowski od razu zaangażował się w krajową politykę. Był członkiem kolejno: Unii Demokratycznej, Unii Wolności, Akcji Wyborczej Solidarność i Platformy Obywatelskiej. W Sejmie zasiadał nieprzerwanie od 1989 do 2010 roku.
W rządzie Jerzego Buzka Bronisław Komorowski objął stanowisko ministra obrony narodowej, natomiast w latach 2007-2010 zasiadał na fotelu marszałka Sejmu. W 2010 roku – po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego – przejął tymczasowo obowiązki Prezydenta RP. 4 lipca 2010 roku Bronisław Komorowski pokonał w II turze wyborów prezydenckich Jarosława Kaczyńskiego, obejmując najwyższy urząd w państwie na kolejne 5 lat.
50-letni Marian Kowalski jest kandydatem na prezydenta Ruchu Narodowego. Jego hasło wyborcze to "Silny człowiek na trudne czasy".
W jego programie na pierwszym miejscu jest postulat zmiany polskiej konstytucji, tak by prezydent miał pełnię władzy i ponosił osobistą odpowiedzialność. - Chcę realnej władzy, jak w Stanach Zjednoczonych - powiedział Marian Kowalski na swojej pierwszej konwencji w Lublinie.Wielokrotnie startował w wyborach. Marian Kowalski jest działaczem politycznym i społecznym od przeszło 20 lat. W 1992 roku wstąpił do Ruchu Trzeciej Rzeczypospolitej, a rok później - do Unii Polityki Realnej, której był członkiem przez kilkanaście lat. Założył Komitet Obrony Kupców i Rzemieślników, który walczył o obniżkę opłat miejskich dla małych firm. W latach 2004-2007 był ławnikiem Sądu Rejonowego w Lublinie. W 2010 roku związał się z Obozem Narodowo-Radykalnym, pełnił funkcję jego rzecznika prasowego. Obecnie jest wiceprezesem Ruchu Narodowego.Pisze felietony, w ubiegłym roku wydał ich zbiór pt. "Okiem narodowca". Współorganizował Marsze Niepodległości.Jest instruktorem sportowym i ochroniarzem.Marian Kowalski wychował się w Lublinie. Uczył się w elitarnym I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, gdzie jego wychowawczynią była znana później działaczka lewicowa Izabella Sierakowska. W trzeciej klasie został usunięty ze szkoły, ponieważ - według oficjalnego biogramu - "związał się z kręgami kontrkulturowymi". Po wyrzuceniu ze szkoły podjął - w wieku 19 lat - pracę w sklepie motoryzacyjnym rodziców, którego prowadzenie musiał przejąć z powodu choroby i śmierci ojca. Utrzymywał się z prowadzenia sklepu do 2002 roku. Od 16. roku życia uprawia kulturystykę i trójbój siłowy. Przez ostatnie 10 lat pracował jako instruktor sportowy, trener personalny i przy ochronie imprez, prowadził własną firmę. Gdy został kandydatem na prezydenta RP zrezygnował z wszelkiej działalności zarobkowej. Utrzymuje się - jak powiedział - z oszczędności i z tego co mu zaproponuje jego komitet wyborczy.